replika saat seiko

İlişkilerde Tartışmayı Önlemenin Yolları

Hem kadınlar olarak hem de erkekler yani kısaca hepimiz gündelik hayatımızda hem kız arkadaşlarımızın hem de erkek arkadaşlarımızın ilişkilerinde sık sık karşılaştıkları problemleri hakkında konuşmalarına mutlaka maruz kalmışızdır. Bu konuşmaların sonu da genellikle ya ben haksız mıyım sen olsaydın bu durumda ne yapardın gibi şikâyet cümleleriyle bitmektedir. Maalesef arkadaşlarımızın bu gibi durumlarda herhangi bir fikri olamayabilir yâ da ilişkiye müdahale etmek istemediği için sizleri bu sizin aranızdaki bir problem ve benim karışmam doğru olmaz gibi cümleler ile size tavsiye vermekten kaçınabilirler.   Bizde bunu göz önüne alarak ilişkilerinizi doğru değerlendirmenize yardımcı olacak birkaç öneriyi sizin için bimutluluk.com olarak derledik.

1. Karşı Tarafı Doğru Anlayın

İster uzun bir ilişki süresi olsun ister birkaç hafta olsun fark etmeksizin genellikle kavgaların temel sebebi karşımızdakini yanlış anlamamız ve cümlelerinin Adana Bayan Partner sonunu dinlemeden kendimizi tutamayıp kavga etmeye başlamamız oluyor. Yani kısaca hemen sen nasıl bana bunu söylersin demek yerine konuşmanın sonunu bekleyip olayın özünü anlamalıyız. Belki de konuşma sizin hiç tahmin ettiğiniz yönde değildir.

2. Sorular Sorun

Maalesef çoğumuzun ilişkimizde bir şeylerin ters gittiğini hissettiği dönemler olmuştur. Bu gibi durumlar genellikle olayları ilişki üzerinden değerlendiriyor ve hayatında bizim bilmemizi istemediği kötü giden bir şeyler olabileceği ihtimali çoğu zaman aklımıza bile gelmiyor.  Bu yüzden hemen aklımıza en kötüsünü getirmek yerine onu çok sıkmayacak ilgimizi ve endişemizi belli edecek sorular sormayı aklımızın bir köşesinde bulundurmayı ihmal etmemeliyiz. Bu sorular sayesinde ilişkideki sorunların kaynağı hakkında daha doğru değerlendirmelere ulaşabilirsiniz.

3. Her şeye Alınganlık Yapmayın

Birçoğumuzun aklına ilişkilerde alıngan olmak hemen kırılmak dediğimizde kadınlar gelmekle beraber erkeklerde de sık olmasa da ne yazık ki karşılaşılan bir problem olarak bu madde karşımıza çıkıyor. Bu problemlerin kaynağı bazen arkadaş ortamında sevgilinize onun hoşlanmayacağı şakalar yapmak bazen de geçmişte kalan ilişkiye dair sorunları onun önüne sürmek olarak karşımıza çıkabilir. Böyle durumlarda olayı fazla abartılı alınganlıklara dökmek yerine şakacı bir dille karşı tarafı uyarmak daha olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

4. Gözlem Yapın

Eminim birçoğumuzun etrafındaki insanların neyi nasıl söylediğine dikkat ederken beden dilini nasıl kullandığı da dikkatimizi çekiyordur. Bunu ilişkilerde de uygulamak çok önemli. Çünkü bazen kelimelerin ifade edemediği yâ da yanlış şekilde ifade edildiği durumlarda beden dili karşı tarafı daha doğru değerlendirmemize olanak sağlayacaktır. Genellikle beden dilini iyi bir şekilde çözümleyen ve dikkatli bir şekilde kullanan insanlar ilişkilerdeki sorunlar hakkında daha doğru değerlendirmeler yapabildiği için birçok sorunun önüne geçebilmektedirler.

5. Doğru İletişim Dilini Kullanmak

Maalesef üzülerek belirtmeliyim ki birçoğumuz şaka olarak kullansak bile karşı tarafı aşağılayıcı sözcükler sarf ediyoruz. Bu durum hem günlük arkadaşlık ilişkilerimizi hem de sevgilimizle aramıza bazı tatsız tartışmaların geçmesine neden olmaktadır. Bunun yanında ilişkide karşılaşılan diğer bir yanlış iletişim metodu ise yargılayıcı bir dil kullanmaktır.  Böyle yargılayıcı ifadeler birçoğumuzun aniden sinirlenmesine ve olayların istenmeyen boyutlara çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden yargılamadan önce davranışlarının ya da söylediklerinin nedenini anlamaya çalışmak ve bu yönde sorular sormak çok daha olumlu bir yaklaşım olarak karşımıza çıkar.

6. Aşırı Kıskançlık Yapmayın

Hepimiz ilişkilerde biraz kıskanç oluruz ve bu durumu genellikle kendimize seven insan kıskanır gibi sözlerle dayatılmış ederiz.  Bazen bu yaklaşım aşırıya kaçılmadığı müddetçe ilişkide hoş bir hava yaratmakla beraber ilişkide güzel duyguları pekiştirici bir etki yaratabilir. Fakat bu kıskançlık dozunu iyi ayarlamak çok önemli. Mesela “Niye onunla konuşuyorsun, onu giyme, saçını açık bırakma, akşam benden başkasıyla dışarı çıkamazsın” gibi cümleler kişileri hem strese sokar hem de kendi bireysel hayatı ile sizin aranızda seçim yapmak zorundaymış gibi hissetmesine neden olabilir. Bu yüzden sevgilinizin kendine ait zevkleri olduğunun ve kendine ait bireysel bir hayatı olduğunu kabullenmeniz ilişkiyi değerlendirmede daha doğru sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hepimizin ilişkilerinde problemler olabilir. Önemli olan bu problemlerin farkında olmamızı sağlayan şeylere karşı tutumumuz ve geliştirdiğimiz çözüm metotlarıdır. Umarız ilişkilerinizi değerlendirme konusunda Bimutluluk.com olarak size yardımcı olabiliriz.

 

 

 4 yorum

Bir Cevap Yazın