replika saat seiko

Düğün Fotoğrafçısı Olmak İçin Gereken Özellikler

İnsan hayatı boyunca kaç kişiyi sevebilir? Ya da hayatınızda aşkı kaç kere yakalayabilirsiniz? Bu sorulara verilebilecek sayısal değerler çok azdır genel kanı açısından. İnsanların kalplerinin derinliklerindeki duygulara dokunabilen, onları açığa çıkarabilenler azdır. Ya da hayatınız boyunca o bir kişi olarak da kalabilir. Sizlerdeki bu tarifi olmayanevden eve duygulara tercüman olan, kalbinizin kilidini kırabilen o insan beraber bir ömre imza atabileceğiniz kadın ya da erkektir. Mutlu bir birlikteliğe giden bu yolda üzerinde bir takım planlamalar yapılması gereken ve belki de ilişkiniz için en çok değer biçtiğiniz konu düğününüzdür. Her çiftin hayali hep evden eve nakliyat istanbul düşledikleri ve o düşü hep canlı tuttukları arzuları ve düşünceleri bir gün gerçekleştirmektir. O bir gün sizin o yaşınıza kadar heyecanla beklediğiniz düğün gününüzdür. Bu kadar önem arz eden ve bizler için unutulmaz anlardan ucuz araç kiralama biri olan düğün merasiminin yalın, sıradan geçmesi mi istenir yoksa tüm detayları düşünülmüş, tasarlanmış ve her şeyin istediğiniz gibi olduğu bir plan çerçevesinde mi geçmesini istersiniz. Tabi ki de herkes ikinci tercihte olduğu gibi bir düğünü olsun ister. Böylesine planlanmış rüya gibi geçebilecek bir düğün töreni için belli donanımların düğün programınız Emlak siteleri dahilinde yeterli olması gerekir.

Düğün söz konusu olduğunda düşünülecek çok detay ve ayarlanması gereken bir çok konu vardır. Bu konulardan bir tanesi de düğün fotoğrafçısı. Yaşadığınız güzel anıları ölümsüzleştirdiğiniz ve yıllar sonra bu anıları hatırlamak istediğinizde fotoğrafın ne kadar önem verilmesi gereken bir husus olduğunu anlayabilirsiniz. Düğün fotoğrafının kaliteli olması demek düğün fotoğrafçınızın kaliteli olması demektir. Bu seçimi yaparken de sizin titiz davranmanız gerekmektedir. Okumuş olduğunuz bu yazımızda düğün fotoğrafçısı olmak için gereken bir takım özellikleri sizler için araştırdık. Dilerseniz şimdi bunlara bir göz atalım.

Yeterli Teknik Donanıma Sahip Olmak

Çiftler evlenmeye karar verip kendilerine bir düğün fotoğrafçısı seçmek istediklerinde çok geniş bir yelpazenin içerisinde kendilerini bulmaları çok muhtemeldir çünkü günümüzde bu işi eğitimini alarak yapanlar da mevcut, hiç bir teknik yapı oluşturmadan eğitimsiz bir biçimde yapanlar da. Bugün eline bir telefon alan da bir makine alan da üç beş fotoğrafla, manzara çekimi ile kendisine fotoğrafçı kimliği yükleyebilmektedir fakat bu iş bu kadar da basit değildir ve bunu bu kadar sıradan bir olay gibi görmek de yanlıştır. Çünkü düğün gününüz sizin belki de hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en mutlu anlarınızdan biri olacaktır. Dolayısıyla düğün fotoğrafçısı da bu anları en iyi kaydeden veya başarısız bir şekilde kaydeden kişi olacaktır. Güzel anlarınızı başarısız bir şekilde kaydeden ellere bırakmamak için de fotoğrafçınızın yeterli teknik donanıma sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bir tuşa basıp anı kaydetmek kadar basit olmamalıdır düğün fotoğrafı, onun estetik bir açıyla doğru kadrajın yakalanarak ve doğru ayarlamalar yapılarak çekilmesi gerekir ki fotoğraf kalitesini konuşturabilsin.

Özgün Olmak

Bir düğün fotoğrafçısı olabilmek için gereken özelliklerden biri de özgün olmaktır. Özgün olmak yani kendine has bir takım nitelikler ve donanımlar ile yüklemeler yapmaktır. Her bir düğün fotoğrafçısı kendi yolunu çizip kendi yetkinlikleri dahilinde hizmet vermelidir. Buradaki kendi yetkinlikleri dahilinde hizmetten kasıt onu diğerlerinden ayıran tutum ve teknikler ile farklılığı yaratmaktır. Bu farklılık yakalandığında sizi diğerlerinden ayıran teknikler ve özellikler ortaya çıkacak, bu da fotoğrafçıya özgün bir nitelik atfedecektir. Taklitlerden kaçınmış olmak, farklılığını ve yetkinliğini ortaya koymuş olmak iyi bir düğün fotoğrafçısı için özgünlüğü sağlayan temel kazanımlardır.

Tecrübe

Belli bir alanda tecrübe sahibi olan kişiler o alanda kendilerini geliştirir, o işi en iyi nasıl yapabilirimi çözer ve alanlarında uzman olurlar. tecrübeli olmak bu noktada her alan, her meslek ve her yapılan iş için gerekli bir özelliktir. Bu düğün fotoğrafçılığı işini de meslek edinmiş belli bir tecrübe birikimine sahip olmaları gerekmektedir. Görüp geçirmemiş, belli yaşantılarla olayları durumları deneyimlememiş kişilerin tecrübeli olmaktan bir hayli uzak oldukları söylenebilir. İnsanlar uğraş alanı içerisinde konuya ve konunun özüne hakim olmalıdır. Yani siz bir iş ile uğraşıyor iseniz daha işi ya da konuyu daha önce yaşamış görmüş tatmış olmalısınız. Bir düğün fotoğrafçısı açısından da fotoğrafçılar daha önce bu alana dair bir çok çalışmaya, çabaya imza atmış olmalıdır ki tecrübe dediğimiz kavram bu noktada devreye girebilsin.

Sanatsal Bakış Açısı

Bir düğün karesinin olduğu fotoğrafa baktığınızda ya da başkası sizin düğün albümünüze göz attığında düğün fotoğraflarınıza yönelik beklediğiniz tepki kuşkusuz olumlu olsun istersiniz. Başkalarını geçelim en başta baktığımız düğün fotoğraflarınızın sizin gözlerinize, beğenilerinize hitap etmeye değer bir güzellikte olmasını istersiniz. Bu beğenilen fotoğrafı yaratabilmek, güzel algısını insanlarda uyandırabilmek için düğün fotoğrafçısının estetik bir kaygı ile çekimlerini gerçekleştirebilmesi gerekmektedir. Belli bir estetik bakışa sahip olmayan, sanatsal bir bakış açısı taşımayan ellerden ortaya çıkan kareler kuşkusuz oldukça sıradan, tekdüze ve çekici yanı olmayan fotoğraflar dizini olacaktır. Düğün fotoğrafçısında aradığınız niteliklerden biri de estetik bir bakış açısına sahip olan fotoğrafçılar olur ise sonuç, bakmaya doyulmayan her kareden farklı bir haz duyacağınız, insanda en güzel duyguları uyandıran kaliteli çalışmalar olacaktır.

Farklı Pozlar Yakalama

 

Fotoğraf çekiminde en önemli olan şeylerden biri, vermek istediğiniz duygu ile ortamın bütünlüğünü sağlayabilmek, bu ikisinin sağlandığı noktada doğallığı yakalayarak çekimi gerçekleştirmektir. Her birimiz düğün günümüzden en güzel tadı almak ve bu tadı daha sonra anımsayabilmek için de bu kareleri kalıcı kılmak isteriz. Bu tadı alabilmek, belki her olağan düğün için söz konusudur fakat dünyada eşi benzeri daha bulunmayan, eşsiz bir mutluluk ve kelimenin tam anlamıyla rüya gibi bir düğün geçirmek bu aşamada belli niteliklere sahip olanlarla iş birliği gerektirir. Fotoğrafçınızla yaptığınız iş birliğinde eğere usta bir elle çalışıyorsanız o sizden mümkün olduğunuz kadar doğal olmanızı isteyecek, siz de ondan farklı pozlar yakalamasını dileyeceksiniz. Çünkü böylesine önemli bir konuda hiç bir çift sıradan, özensiz çekilen düğün fotoğrafları ile mutlu gününün gölgelenmesini istemez.

Günümüzde fotoğrafını çekmek istediğimiz bir konunun konseptin ya da fotoğraf çekeceğimiz mekanın daha önce fotoğraflanmamış olması imkansızdır. Bu noktada düğün fotoğrafçısına düşen görev farklı pozlarla ve değişik kadrajlarla etkileyici kareleri yakalayabilmektir. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışıyorsanız çok sıradan bir mekanda bile olsanız, kadrajını doğru yakalayabilen ve farklı pozlarla mekanın görünümünü bambaşka bir alana evirebilen düğün fotoğrafçılarıyla harika bir çekim geçirebilirsiniz. Bu çekim sonucunda da size kalan mekanla bütünleşerek doğru ışık ve stille yakalanan başarılı düğün fotoğrafları olacaktır.Bir Cevap Yazın