replika saat seiko

Dış Mekan Düğün Fotoğrafı Nasıl Çekilmeli?

Her insan hayatında yaşadığı özel anları saklayabilmek için fotoğraf çektirir. Ama önemli olan sadece yaşadığımız güzel anların fotoğraflanması değil aynı zamanda nasıl fotoğraflandığıdır. Bu durum özellikle hayatımızın en değerli anlarını yaşadığımız zamanlarda bizim için çok daha fazla anlam ifade eder. Hayatımızda her şeyiyle özel olarak ilgilendiğimiz şeylerden biride düğün zamanlarıdır. Bu dönemlerde yapılan fotoğraf çekimlerinde gelinler ve damatlar son dönemlerde dış mekan fotoğraf çekimlerini tercih etmektedirler. Bizde gelin ve damatlara ya da adaylarına fikir vermesi açısından dış mekan düğün fotoğraflarının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi vermek istedik. Bu yüzden gelin ve damatların dış mekan düğün fotoğraf çekimi yapıldığı sırada nelere dikkat etmesi gerektiğini sizler için derledik.

ataturk-arboretumu-dugun-fotografcisi

En Az İki Makine İle Çalışın

Öncelikle her zaman yanınızda bir yedek makine bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bunun ilk sebebi herhangi bir sorun karşısında diğer makinenin hazır bulunmasıdır bir diğer sebep ise en çok kullanabileceğiniz gövdelerin takılı halde hazır bulunması halidir. Düğün fotoğrafçılığında unutulmaması gereken önemli bir detay da hız olayıdır. Hareket halinde ve kritik pozisyonlarda yapılan fotoğraf çekimlerinde zamanı lens değiştirerek kullanamazsınız.

Çekimi Yapacağınız Alanı Tanımak

Diğer bir madde ise fotoğraf çekiminin yapılacağı alanı önceden keşfe gitmeli ve mekan olarak kullanacağınız yerleri önceden belirlemelisiniz. Dış mekan düğün fotoğrafı çekilirken ışığın pozisyonuna göre çekim anında kullanılması gereken ayar ve ekstra gerekli olan ekipmanları önceden planlayıp sürprizlerle karşılaşmamak açısından da çekimin yapılacağı alanı önceden görmek faydalı olabilir.

Gelin Ve Damatla İletişim Kurun

Gelin ve damat düğünün odak noktası oldukları için fotoğraf esnasında heyecanlı ya da gergin olmaları normaldir. Fotoğraf esnasında çiftin rahat olması önemli olduğundan dolayı fotoğrafları çekecek kişiyle önceden tanışılıp bir sohbet ortamının oluşturulması çekim esnasında çiftin daha rahat hareket etmesine olanak sağlayacaktır

 Ufak Detayları Da Çekin

Dış mekanda düğün fotoğrafı çekilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada; sadece portreler üzerinde durulmaması gerektiğidir . O günün gelin ve damat için öneminin farkında olmalı ve onlarla ilgili güzel detaylar bulup karelenmeye çalışılmalıdır. Mesela ailesine ya da arkadaşlarına attığı bir bakış, gelinliğin güzel bir detayı gibi… Çekimin yapıldığı alandaki özel detayların da önemli olduğu unutulmamalı ve o alanlarla ilgili fotoğraflar da çekilmelidir.

 Yansıtıcı Ve Ek Flaşlar Kullanın

Fotoğraf çekiminin yapılacağı ortamın ışığı yerine profesyonel olan bir veya daha fazla flaşla çalışmak istediğiniz fotoğrafları çekmenizi sağlar. Tek flaş her zaman yeterli olmayabilir. Özellikle dış çekimlerde gelinliği düzgün ve saf bir şekilde aydınlatabilmek için ikinci bir flaş ya da yansıtıcı reflektör desteğine ihtiyaç duyulur.

 Fotoğrafları RAW Formatında Çekin

 

Fotoğrafları RAW formatında çekmek çoğu zaman hayat kurtarıcı bir özelliğe sahip olabilir. Çok fotoğraf çekilecek ya da fazla alan kaplayacak diye RAW çekmemezlik yapmamalısınız. Çünkü çiftler için çok özel anları fotoğraflıyorsunuz bunun için beyaz ayarı, pozlama ve diğer önemli olarak algılanan düzenlemeleri yapmak gerektiğinde RAW size yardımcı olacaktır.

Fotoğraf Açılarınızı Değiştirin

 

Herkesin çekmekte zorlanmayacağı sıradan pozları karelemek yerine daha farklı olmayı amaç edinin.Bunu sağlamanın yolu da bol bol hareket ve farklı açılar yakalamaktan geçiyor. Dış mekan fotoğraf çekimleri imkan dahilinde ise havadan düğün çekim fotoğraf ve videolarda farklı bir görsel zenginlik sağlayacaktır.

Sizler için dış mekan düğün fotoğrafı nasıl çekilir, nelere dikkat edilir ve  bu işin nasıl doğru şekilde yapılması gerektiğiyle ilgili birkaç tavsiyeyi derledik. Umarız sizlere yardımı dokunur. Mutlulukla kalın…

 Bir Cevap Yazın